9788381037709

Grudziądz kujawsko-pomorskie (Pascal lajt)

Kod produktu: lGrudziądz21
Kod kreskowy: 9788381037709
Wydawnictwo:Wydawnictwo Pascal
Typ oprawy:miękka
Liczba stron:104
ISBN:978-83-8103-770-9
Premiera:2021-07-14
Rok wydania:2021
Cena:
26,90PLN
Ilość: szt.
Dostępność:duża
  • Czym wyróżniają się grudziądzkie tramwaje?
  • Od czego pochodzi nazwa butów pepegi?
  • Skąd się wzięła piramida w Grudziądzu?
  • Jakie miasto miało zostać polskim Oxfordem?

 

Grudziądz, czyli nowe spojrzenie na miasto garnizonowe i jego najbliższą okolicę.

Podczas podróży z Pascalem zobaczysz, że wystrzałowa historia ma różne oblicza.

 

Grudziądz, z historią zmagazynowaną w spichlerzach nad Wisłą i umocnioną fortyfikacjami, zachwyca malowniczymi zaułkami, pachnie rzeką, tętni stukotem kopyt koni kawalerzystów, brzmi zgrzytem tramwajów, smakuje lokalnym majonezem i musztardą. Perspektywę dzisiejszości najlepiej ukazuje z wieży Klimek, odbudowanej na krzyżackiej Górze Zamkowej.

Pełne ciekawych miejsc miasto ma swoje fenomeny, często wynikające z dziejowych zaszłości i następstw. Niespieszne odkrywanie jego genius loci prowadzi nieodmiennie do fascynacji Grudziądzem, charakterystycznym Pałacem Opatek i słynną Cytadelą, domem towarowym Korzeniewskich i dworcem kolejowym.

 

Katarzyna Kluczwajd – historyczka sztuki, muzealniczka, regionalistka, związana z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu. Badaczka dawnej kultury i sztuki Torunia i regionu, animatorka życia naukowego i popularyzatorka wiedzy, entuzjastka uwrażliwiania na wartości dziedzictwa (także w wymiarze społecznym, członkini Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki). Autorka licznych publikacji, bloga Toruniarnia, redaktorka naukowa tomów posesyjnych.