Bazując na istniejącej sieci szlaków i schronisk, powstał wyjątkowy na skalę Polski projekt szlaku górskiego w formie pętli. The Loop (z ang. pętla) to propozycja dla tych, którzy chcą odkrywać radość z przebywania i wędrowania po górach we własnym tempie. Całość liczy około 250 kilometrów, ale nie trzeba przechodzić jej naraz – trasę można podzielić na krótsze odcinki i pokonywać je w dogodnym tempie, nawet podczas jednodniowych lub weekendowych wypadów. W dzisiejszym wpisie proponujemy trzy krótkie odcinki The Loop, które spokojnie przejdziecie podczas jednodniowego wypadu.

Szlak górski w formie pętli – czym wyróżnia się The Loop?
Jedną z największych zalet szlaków w formie pętli jest możliwość samodzielnego wyboru miejsca startu, który jednocześnie staje się metą. Nie przechodząc szlaku naraz, można wyznaczyć sobie własne odcinki, uwzględniając możliwości kondycyjne, czasowe i logistyczne. The Loop został zaprojektowany w taki sposób, żeby ułatwić planowanie zarówno tym, którzy ruszają na niego jak na szlak długodystansowy, jak i tym, którzy chcą przejść go w czasie jednodniowych czy weekendowych wypadów w góry.
250 kilometrów beskidzkiej przygody – przebieg The Loop
Cała pętla ma ok. 250 km i przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały i Kotlinę Żywiecką. Pomysłodawcą stworzenia szlaku jest Mateusz Zmyślony, podróżnik i poszukiwacz przygód, a zarazem wieloletni właściciel agencji marketingowej, w której odpowiadał m.in. za tworzenie strategii rozwoju miast i regionów. Wytyczona i sprawdzona przez niego trasa, niestety, już w pierwszych miesiącach istnienia wymagała lekkich modyfikacji, m.in. w związku z koniecznością obejścia budowy drogi S1 czy sezonowego zamknięcia Perci Akademików (żółty szlak na Babią Górę). The Loop, bazując na istniejących szlakach górskich, jest w pewnym sensie żywą tkanką, która zmienia się i modyfikuje razem z nimi. Trasa została poprowadzona w taki sposób, żeby móc skorzystać z sieci schronisk górskich, których w tych pasmach górskich jest całkiem sporo. Dzięki temu można dostosowywać długości poszczególnych odcinków do własnych możliwości. Nieocenionymi atutami nocowania na szlaku w schroniskach górskich jest to, że nie trzeba schodzić w dolinę, a także to, że można poczuć klimat i magię gór w nocnej ciszy z dala od cywilizacji.
The Loop jako propozycja na dwutygodniowy urlop… albo weekend
Twórca szlaku, bazując na różnych przykładach szlaków europejskich, założył, że każdy turysta będzie w stanie pokonać The Loop w czasie standardowego dwutygodniowego urlopu. Oczywiście już po pierwszym oficjalnym teście szlaku okazało się, że Tomasz Habdas, znany w środowisku górskim przewodnik i autor bloga W szczytowej formie
, pokonał go w 8 dni. Z innych napływających relacji wynika, że jest możliwe pokonanie go w 5 dni. Innym z kolei przejście zajmuje 10 dni lub więcej. The Loop istnieje od wiosny 2023 r., więc jest stosunkowo nowym bytem turystycznym.
Gdzie zaczyna się szlak The Loop i jak tam dotrzeć?
Za początek pętli przyjmuje się polanę pod Dębowcem w Bielsku-Białej. Wybór podyktowało bezproblemowe dotarcie do tego miejsca komunikacją publiczną, a turyści z zagranicy mogą skorzystać z lotnisk w Balicach lub Pyrzowicach, z których stosunkowo łatwo można dostać się do Bielska-Białej. Nie jest to jednak wymóg, żeby startować w tym punkcie, więc na etapie planowania przejścia trzeba wybrać najbardziej dogodne dla siebie miejsce.
The Loop a Główny Szlak Beskidzki
Poza wyborem startu pozostaje jeszcze decyzja, w którą stronę ruszyć. Wychodząc z polany pod Dębowcem, nie ma zbyt wiele czasu do namysłu, bo już przy schronisku PTTK Szyndzielnia trzeba podjąć decyzję. W tym opisie przedstawiony będzie wariant, w którym The Loop pokonuje się trasą przeciwną do ruchu wskazówek zegara. To oznacza, że mijając Szyndzielnię, należy się kierować na Klimczok i Błatnią (schronisko PTTK), by zejść do Brennej, z której podchodzi się na Równicę. Tu The Loop pokrywa się ze znakami Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB) i z Równicy prowadzi przez Jaszowiec na Czantorię, Soszów, by dalej przez schronisko PTTK Stożek dotrzeć na przełęcz Kubalonka. Przebiegając dalej zgodnie ze znakami koloru czerwonego, szlak The Loop prowadzi przez Baranią Górę do Węgierskiej Górki i znów razem z GSB wiedzie do schroniska PTTK Hala Miziowa.
W tym miejscu trasa odbija na szlak żółty i schodzi do Korbielowa, by wrócić na GSB na Przełęczy pod Beskidem Krzyżowskim. Z tego miejsca trzeba przejść przez Jaworzynę, Mędralową do schroniska PTTK Markowe Szczawiny. W sezonie wiosenno-letnim na Babią Górę wchodzi się żółtym szlakiem przez Perć Akademików, a zimą najlepiej skorzystać z alternatywnej drogi szlakiem czerwonym przez przełęcz Brona. Z najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego szlak wiedzie przez przełęcz Krowiarki i dalej razem z niebieskim szlakiem wiedzie do schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Tu The Loop na dobre rozdziela się z GSB i wiedzie w kierunku Zawoi. W przysiółku Marki kończy się trasa przez Babiogórski Park Narodowy i szlak dalej prowadzi przez Halę Barankową na Jałowiec i do Ślemienia, zbliżając się do Beskidu Małego. Ze Ślemienia trasa wiedzie do Koconia, przez Gibasów Wierch, po czym zakręca na zachód w kierunku Kocierza Rychwałdzkiego i dalej na Przełęcz Kocierską.
W tym miejscu The Loop łączy się odcinkiem z Małym Szlakiem Beskidzkim i prowadzi przez Kiczerę na górę Żar. Z niej trasa wiedzie szlakiem czarnym do Międzybrodzia Żywieckiego i przez Czernichów do szlaku niebieskiego. Opuszczając dolinę, szlak prowadzi na Czupel, najwyższy szczyt Beskidu Małego. Następie dociera do schroniska PTTK Magurka i dalej do Wilkowic, skąd ulicami prowadzi do Bystrej, gdzie rozpoczyna się podejście przez Kozią Górę w kierunku schroniska PTTK Szyndzielnia. W tym miejscu pętla niemal się zamyka i pozostaje jedynie zejście szlakiem na polanę pod Dębowcem, gdzie rozpoczęła się wędrówka po The Loop.
Noclegi na The Loop – schroniska, agroturystyka i chatki studenckie
Na trasie w Beskidzie Śląskim można skorzystać z noclegu w schroniskach PTTK na Szyndzielni, na Błatniej, na Stożku Wielkim oraz Przysłop pod Baranią Górą, a także w prywatnym schronisku na Soszowie. Jeśli chodzi o noclegi w Beskidzie Żywieckim to do wyboru są schroniska PTTK Hala Rysianka, Hala Miziowa, Chata Baców w Korbielowie oraz Markowe Szczawiny pod Babią Górą. Tylko jedno schronisko jest na trasie The Loop w Beskidzie Małym. Jest to schronisko PTTK Magurka. Tam jednak trasę poprowadzono w taki sposób, żeby przechodziła przez miejscowości turystyczne, w których można znaleźć nocleg w agroturystyce, pensjonacie czy hotelu. Poza wspomnianymi obiektami PTTK na szlaku znajdują się również Górska Stacja Turystyczna Abrahamów, Górska Stacja Turystyczna „Słowianka”, Chatka Gibasówka i Studencki Schron Turystyczny „Pod Solniskiem”.
Szlak dla każdego – od rodzin z dziećmi po doświadczonych piechurów
Elastyczność trasy The Loop i mnogość szlaków, z którymi się krzyżuje, sprawiają, że jest to propozycja turystyczna dla bardzo szerokiej grupy odbiorców. Nawet rodziny z małymi dziećmi mogą przejść pętlę, dzieląc ją na małe odcinki. Korzystając z komunikacji publicznej, można dotrzeć do różnych punktów trasy, co ułatwia podzielenie jej na jednodniowe wycieczki. Twórca szlaku przewidział trzy rodzaje odznak za pokonanie The Loop w całości. Brązowa należy się za udokumentowanie przejścia całej trasy, srebrną otrzymuje się po przejściu jej zimą, a złota należy się tym, którzy pokonają The Loop w obie strony.
The Loop - wybrane odcinki na jednodniową wycieczkę
Poniżej proponujemy trzy odcinki szlaku The Loop, które spokojnie pokonasz w jeden dzień:
- Bystra → schronisko PTTK Szyndzielnia → Błatnia → Brenna
długość szlaku: ok. 15 km, czas przejścia: 5 godz.
- Czernichów → Czupel → schronisko PTTK Magurka → Wilkowice
długość szlaku: ok. 11 km, czas przejścia: 4 godz.
- Przełęcz Kubalonka → Barania Góra → Węgierska Górka
długość szlaku: ok. 23 km, czas przejścia: 7 godz.
Więcej propozycji krótko i długodystansowych szlaków na piesze wędrówki po Polsce znajdziecie w nowym
przewodniku Mikołaja Gospodarka "Polska na piechotę".