Polska motocyklem - weekend na tucholskich szlakach

2025-04-04

Bory Tucholskie to prawdziwa perła dla motocyklisty. Ten rozległy kompleks leśny, będący jednym z największych w Polsce, oferuje niezwykłe krajobrazy pełne jezior, rzek i piaszczystych dróg. Zachwyca dzikością i nienaruszonym charakterem. A także niesamowitym spokojem. Większość głównych dróg w tym regionie jest dobrze utrzymana i ma gładką nawierzchnię asfaltową, co gwarantuje płynną jazdę. Jednak prawdziwy urok Borów Tucholskich tkwi w licznych drogach szutrowych, które prowadzą przez najdziksze zakątki puszczy. Choć teren jest głównie płaski, wiele tras ma łagodne zakręty, dzięki którym otwierają się przed motocyklistą zmieniające się panoramy lasów i jezior. 

bory tucholskie motocyklem

Serce Borów Tucholskich

Wyruszamy z urokliwej miejscowości Charzykowy, znanej z żeglugi i pięknych widoków na Jezioro Charzykowskie. Kolejnym punktem jest Zamrzenica, malownicza wioska, gdzie warto zatrzymać się na chwilę i podziwiać tradycyjne domy pomorskie, charakteryzujące się czerwonymi dachówkami i białymi elewacjami.

Następnie trasa prowadzi przez serce Parku Narodowego Bory Tucholskie – Małe Swornegacie i Swornegacie. Wytyczono tu liczne szlaki piesze i rowerowe, a także można wypożyczyć kajak i spłynąć rzeką Brdą. Dalej dociera się do Małych Chełmów, niewielkiej osady, w której warto zwrócić uwagę na tradycyjne domy kaszubskie z charakterystycnymi zdobieniami. W Smołdzinach atrakcję stanowi rezerwat przyrody z unikalnymi gatunkami flory i fauny idealnie nadający się na spacer wśród natury.
W malowniczych Koźlicach czas jakby płynął wolniej. Dziemiany to miasteczko o bogatej historii, z zabytkowym kościołem i tradycyjnymi domami. Warto zrobić tu przerwę i poczuć atmosferę dawnych czasów. Następnie dociera się do serca Kaszub – Wdzydze są znane z Jeziora Wdzydzkiego i skansenu,
w którym można zobaczyć, jak żyli dawni Kaszubi. Podróż kończy się w usytuowanym nad jeziorem Wielu.

Podstawowe informacje o trasie: 

długość trasy: ok. 118 km
czas podróży: 2 godz. 10 min. + czas na zwiedzanie
początek trasy: Charzykowy
koniec trasy: Wiele
przebieg trasy: Charzykowy → Zamrzenica → Małe Swornegacie → Swornegacie → Małe Chełmy → Smołdziny → Koźlice → Dziemiany → Kościerzyna 

Tutaj znajdziecie link do całej trasy - tiny.pl/cvpvl

mapa bory tucholskie trasa 5

Bory Tucholskie motocyklem - Co zobaczyć na trasie?

1. Park Narodowy Bory Tucholskie

Położony w województwie pomorskim obszar chroniony wyróżnia się 21 malowniczymi jeziorami i bogatą florą oraz fauną. Wchodzi w skład rezerwatu biosfery „Bory Tucholskie” i jest idealny dla miłośników przyrody, ponieważ oferuje unikalne krajobrazy i spokój z dala od miejskiego zgiełku.

2. Szlaki kajakowe rzeki Brdy

Brda zapewnia różnorodność krajobrazów, od spokojnych, leniwych odcinków pośród łąk i lasów, do żywiołowo płynących potoków w otoczeniu spadzistych brzegów. Rzeka przyciąga zarówno początkujących kajakarzy, jak i bardziej doświadczonych, szukających wyzwań i adrenaliny. Dodatkowym atutem jest fakt, że została wyróżniona przez National Geographic Polska jako jedna z sześciu najlepszych tras kajakowych w kraju.

3. Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

Prezentowane są tu pamiątki i dobra kulturowe charakterystyczne dla kaszubskiej wsi. We wnętrzu można podziwiać narzędzia i sprzęty używane dawniej w gospodarstwie domowym oraz do uprawy roli. Ponadto eksponowane są różnorodne dzieła sztuki ludowej.

4. Plaża Swornegacie

To urocza duża plaża z pomostami oraz pięknym widokiem na jezioro. Po sezonie panuje tu bardzo kameralna atmosfera.

5. Rezerwat przyrody Kamienne Kręgi w Odrach

12 kręgów, nazywanych polskim Stonehenge, pochodzi z okresu wpływów rzymskich. To jeden z największych tego typu zabytków w Polsce. Badania wskazują, że były to grobowce rodzinne Gotów z I i II w. Na terenie rezerwatu znajduje się także 30 kurhanów, w których odkryto ponad 600 grobów z tradycyjnymi ozdobami i rzymską ceramiką. Teren obfituje w różnorodne gatunki porostów i mchów. Organizowane są tu imprezy kulturalne związane z kulturą Gotów, a we wrześniu miejsce nabiera szczególnego uroku dzięki kwitnącym wrzosom.

Bory Tucholskie motocyklem - Gdzie na nocleg?

Stanica Wodna PTTK Charzykowy
To idealne miejsce na letni wypoczynek. Na miejscu jest 12 drewnianych domków letniskowych, każdy z dwoma pokojami wyposażonymi w 5 łóżek, co gwarantuje komfortowy pobyt dla grup przyjaciół, a także z aneksem kuchennym z pełnym oprzyrządowaniem. Działa tu również Bar Leśny, który serwuje tradycyjne przysmaki. Pole namiotowe i kempingowe oferuje dostęp do podłączeń elektrycznych i sanitariatów.
Wzgórze 1, Charzykowy.

Wielewskie Zacisze
Obiekt ukryty w lesie może stać się prawdziwą oazą dla motocyklistów szukających wytchnienia po długiej trasie. W otoczeniu drzew i przy akompaniamencie śpiewu ptaków każdy biker znajdzie
azyl, gdzie może odpocząć, podzielić się opowieściami przy ognisku i podziwiać zachody słońca. Domki są czyste i komfortowo wyposażone. Dostępne są także tradycyjna sauna oraz balie. Właściciel obiektu, ceniony za gościnność i chęć pomocy, doskonale zna potrzeby swoich gości i dba o to, aby każdy poczuł się tu wyjątkowo.
W okolicy wytyczono malownicze trasy, stworzone do jazdy na dwóch kółkach.
Wiele.

Dzikie Leśne, pole biwakowe nr 3
Wyjątkowe miejsce biwakowe położone nad jeziorem Gołuń. Oferuje bezpośredni kontakt z naturą, gwarantując jednocześnie podstawowe udogodnienia, takie jak czyste toalety toi-toi
i dostęp do wody pitnej. Jest stworzone dla miłośników wypoczynku w skromnych warunkach, ale w sąsiedztwie
są dostępne prysznice.
Teodory i Izydora Gulgowskich, Gołuń; GPS: 54,03647, 17,98964.

Bory Tucholskie motocyklem - Gdzie dobrze zjeść?

Restauracja Na Szlaku Smaku
Tu przyroda spotyka się z kulinarną tradycją – każda pora roku wpisuje się w menu, ukazując bogactwo lokalnych produktów. Latem królują świeże ryby z okolicznych jezior, a kiedy robi się chłodniej, na stół trafiają borowiki z Borów Tucholskich. Połączenie ich z sandaczem to mistrzostwo kulinarnego rzemiosła. Menu uwzględnia potrzeby wegetarian, wegan oraz osób z różnymi nietolerancjami pokarmowymi. Obejmuje także autorskie lemoniady latem i aromatyczne herbaty zimą oraz piwa i wina.
Bytowska 2, Charzykowy.

Restauracja Babcina Kuchnia
Każdy smakosz wątróbki znajdzie tu coś dla siebie – od kompozycji wątróbek drobiowych z rumianą cebulką na grzankach migdałowych, przez te flambirowane z malinowym sosem winegret, aż po pieczone otulone paskami wędzonego bekonu. Miłośników pierogów zachwycą te z sarniną i musem z czerwonej kapusty, a także tradycyjne ukraińskie. Amatorzy ryb docenią smażonego sandacza na maśle klarowanym czy pstrąga aromatyzowanego koperkiem zapiekanym w śmietanie. Z zup warto wymienić babciną pomidorową oraz wiejski żurek na zakwasie własnej roboty. W menu są również sałaty, dania główne mięsne oraz niebiańskie desery, wśród których króluje beza Pavlova z kremem waniliowym.
Grzybowski Młyn 10A, Wąglikowice.

Po więcej inspiracji na motocyklowe trasy po Polsce zajrzyj do przewodnika Polska motocyklem, a jeśli interesujesz się tą okolicą i szukasz ciekawych atrakcji turystycznych sięgnij po nasz przewodnik z serii Bucket List Kaszuby i Bory Tucholskie.