Frida Kahlo, barwny karnawał i najlepsze jedzenie na ulicy czyli… zainspiruj się Meksykiem!

2022-05-27
Kategorie:Top kierunkiGdzie leży Meksyk

Terytorium Meksyku graniczy od północy ze Stanami Zjednoczonymi a na południu z Gwatemalą i Belize. Ciągnie się od wybrzeża Oceanu Spokojnego na zachodzie aż po Zatokę Meksykańską i Morze Karaibskie na wschodzie.

Jaka jest pogoda w Meksyku?

Rozróżnia się dwie pory roku: suchą i deszczową. Ta pierwsza przypada na miesiące od listopada do maja i jest mniej upalna niż pozostała część roku.

Meksyk to nie tylko Frida Kahlo

Bardzo popularna w ostatnich latach w popkulturze jest malarka Fridą Kahlo, która stała się obiektem kultu nie tylko w swoim kraju. Na swojej meksykańskiej trasie nie można ominąć muzeum Fridy (Casa Azul), które znajduje się w stolicy.

frida-kahlo-7609008_1920Co zobaczyć w Meksyku

Stolica stanu Jukatan Mérida jest największym miastem całego półwyspu, wielkość jednak w żaden sposób nie odbiera jej urody ani uroku. Centrum jest wypełnione pięknymi kolonialnymi budynkami. Méridę zwykło się nazywać „białym miastem”. Domy mieszkalne, rezydencje, kościoły oraz budynki użyteczności publicznej wznoszono z białych kamieni.

Świątynia Kukulkana (inna nazwa El Castillo – Pałac) jest piramidą o wysokości 25 metrów. Składa się z dziewięciu tarasów – na najwyższym stoi świątynia (6 m wysokości). Z czterech stron prowadzą tam schody mające po 91 stopni (razem 364 stopnie), a wchodząc do świątyni, przekracza się jeden stopień, co daje liczbę 365 dni w roku. Podczas równonocy wiosennej w marcu i jesiennej we wrześniu światło i cień zachodzącego słońca tworzą kształt węża pełznącego z góry piramidy ku ziemi, gdzie słoneczne cielsko łączy się z rzeźbą głowy. O świcie, w czasie przesilenia letniego i zimowego, połowa piramidy lśni w słońcu, a połowa jest ciemna.

chichen-itza-683193_1920

Jak się bawią Meksykanie

Meksykańskie fiesty nie mają sobie równych. Meksykanie kochają się bawić i świętować, uwielbiają także tańczyć. A okazji do zabawy nie brakuje! Obchodzi się tu wiele różnych świąt, a oprócz tych ogólnonarodowych każdy region oraz każda miejscowość ma swój własny kalendarz uroczystości.

Pomiędzy 8 a 23 stycznia w Chiapa de Corzo odbywa się Wielka Festa wpisana na listę UNESCO. Przez pierwszy tydzień mężczyźni przebierają się za kobiety, potem zakładają maski i masywne czapy parachicos.

wielkafestaJacy są Meksykanie

Dla Meksykanów ważne są wartości rodzinne. Przeważnie żyją w wielopokoleniowych rodzinach i utrzymują bliski kontakt nawet z dalekimi krewnymi. Meksykanki mają dzisiaj średnio dwoje dzieci. Liczba ta spadła drastycznie od 1960 r. – wtedy była to siódemka. W pierwszą ciążę zachodzą średnio w wieku 21 lat. 28% Meksykanek wychowuje dzieci samotnie, a 43% matek pracuje.

Zdecydowana większość Meksykanów to katolicy (nieco ponad 80%).

Meksykanie uważani są za osoby religijne i konserwatywne, ale w rzeczywistości społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane. W poszczególnych stanach obowiązują nawet różne przepisy prawne (Meksyk jest republiką federalną).

Co jeść w Meksyku

Nieważne czy biznesmen, czy sprzątacz – Meksykanie uwielbiają jeść na ulicy. To właśnie tam można poznać najprawdziwszy smak Meksyku, zakrapiany limonką i doprawiony chili. Najlepszą rekomendacją będzie liczba stołujących się w danym miejscu osób.

Oryginalna nazwa awokado, āhuacatl, oznaczała także… męskie jądra. Meszikowie używali awokado jako afrodyzjaku. Ponoć w okresie zbiorów ojcowie na wszelki wypadek nie wypuszczali córek z domu.

mexican-food-5078495_1920

Ciekawostki o Meksyku

W Meksyku wynaleziono kolorową telewizję, spłuczkę toaletową, pigułkę antykoncepcyjną, falochron i popcorn.

 

 

Zainspiruj się Meksykiem! 

Meksyk GOLD__elibri__RGB72dpi   Meksyk__elibri__RGB72dpi