Starcie Donalda Trumpa i Hillary Clinton ujawniło wszystkie lęki i słabości Ameryki, które i dziś dzielą społeczeństwo.
Jak to się stało, że na multimilionera i gwiazdora show-biznesu, znanego z dość lekceważącego stosunku do kobiet, oskarżanego o seksizm, rasizm i ksenofobię, zagłosowała większość białych kobiet?
Dlaczego doskonale przygotowana do objęcia prezydentury, kompetentna, obyta w świecie polityczka nie zdołała wytłumaczyć się ze swoich powiązań z biznesem, odeprzeć oskarżeń o kłamstwa ani ocieplić wizerunku?
Dorota Warakomska pokonała tysiące kilometrów i odwiedziła dwadzieścia stanów, zgłębiając rozczarowanie jednych Amerykanów, nadzieję drugich, tęsknotę trzecich, niezdecydowanie innych. Pokazuje Amerykę oczami zwykłych ludzi. Co dziś jest ważne dla Amerykanek i Amerykanów? Za czym tęsknią? Czego chcą?
I co się stanie z Ameryką?
Dorota Warakomska – dziennikarka, wieloletnia korespondentka TVP w USA. Aktywnie działa na rzecz praw kobiet.
To, co my w Europie uważamy za Amerykę, to tak naprawdę Nowy Jork i Los Angeles. Gdyby mieszkańcy tych miast przesądzali o wynikach wyborów, to ani George W. Bush, ani Donald Trump nigdy nie zamieszkaliby w Białym Domu. Żeby zrozumieć dlaczego tak się stało, trzeba poznać Amerykę małych miasteczek i pustoszejących miast. Dorota Warakomska poznała i opisała je doskonale. Ta książka to klucz do zrozumienia Ameryki, a co za tym idzie – świata.
Piotr Kraśko
Autorka zna Amerykę od podszewki. Podczas wyborów nie śledziła doniesień mediów, lecz pytała i słuchała zwykłych obywateli. Ameryka, która wybrała na swojego prezydenta Donalda Trumpa, pokazuje się w tej książce w całej złożoności. Co doprowadziło do zwycięstwa miliardera? Gdzie rozpocznie się jego klęska? Czy zainicjuje ją nowe pokolenie amerykańskich kobiet?
Agnieszka Holland