Pogromcy mitów - Mitopedia

9788375139563
Premiera:2011-11-09
ISBN:978-83-7513-956-3
Tytuł oryginalny:MYTHOPEDIA
Typ Asortymentu:Książka

Pogromcy mitów - Mitopedia


Czy da się oszukać alkomat?
Czy ćwiek w języku ściąga pioruny?
Czy z papieru można zrobić śmiercionośną broń?
Czy istnieje maszyna do wywoływania trzęsień ziemi?
Czy można rozbić szkło głosem?
Czy woda jest kuloodporna?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w Mitopedii.

Mitopedia to zbiór definicji, objaśnień i informacji biograficznych związanych z najlepszym programem popularnonaukowym w dziejach telewizji. Książka, zawierająca ponad 1000 haseł wykorzystujących ponad 100 tys. słów (przyznajemy uczciwie, że niektóre się powtarzają), efektownie rozprawia się z ponad setką obiegowych mitów. Nie mogło w niej zabraknąć informacji o materiałach, metodach, sprzęcie i ekspertach, a jedynym ograniczeniem jest fakt, że w wersji telewizyjnej wciąż pojawiają się nowe odcinki!

U podstaw tej opasłej księgi leży coś, co ekipa nazwała „modelem Jamiego Hynemana”. Opracował on mianowicie logiczny system przechowywania oznakowanych zbiorników, pojemników i szuflad, dzięki któremu mogliśmy być pewni jednego – nasza Mitopedia obejmie wszystkie zagadnienia poruszone w programie. W miarę postępu prac i zbliżania się ostatecznych terminów model Hynemana nieco się zmienił, czemu ze względu na zakres tematyki trudno się dziwić. Zaczął się proces deformacji, hybrydyzacji i syntezy, którego owocem stał się nowy, eklektyczny model – autorstwa Adama Savage’a. Oto przed Twoimi oczyma, drogi Czytelniku, Mitopedia w wersji Adama. Model niedrogi, ale intrygujący i niebezpieczny… Dobrej zabawy!


Przeczytaj fragment:

Beczka z cegłami

U źródeł tego mitu leży najprawdopodobniej książka z dowcipami wydana ok. 1918 r., ale może taka sytuacja naprawdę miała miejsce? Czy jest możliwe, że beczka z cegłami zaczepiona na linie zacznie spadać, gdy pechowy robotnik trzyma drugi koniec liny? Czy może zostać uderzony przez cegły spadające w dół? Ale to nie wszystko – po uderzeniu o ziemię beczka się rozpada, a cegły rozsypują, więc robotnik ponownie obrywa. Gdy uderza o ziemię, puszcza linę, a beczka jeszcze raz spada na jego głowę. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie, trzeba mieć jednak dużo determinacji lub strasznego pecha, czego dowiedli Adam i Jamie, niszcząc biednego Bustera podczas udanej próby.

ADAM – Pięć, cztery, trzy, dwa… ha, ha, ha, ha – hura! Udało się!

JAMIE – Fajne! Naprawdę super! Poleciało w górę i w dół, w górę i w dół… Pełne szaleństwo.

Bestsellery w tej kategorii

Mapa strony Polityka prywatności Chcesz wyrazić swoją opinię? Napisz do nas | Masz problem?  Skontaktuj się                                                              |