Plany na przyszłość

9788376424491
Premiera:2015-03-18
ISBN:978-83-7642-449-1
Tytuł oryginalny:Plans de futur
Liczba stron:288
Format:130x200
Typ oprawy:miękka-klejona
Typ Asortymentu:Książka

Plany na przyszłość

 

Nasze największe marzenia mogą się stać rzeczywistością.

Stephen Hawking

 

 

Niezwykle uzdolniony chłopiec dotknięty chorobą, skrzętnie skrywane tajemnice i wyzwanie rzucone światu

 

Oparta na faktach opowieść o poświęceniu, pokonywaniu barier i sile marzeń. Poruszająca jak Piękny umysł, Nietykalni i Buntownik z wyboru. Pełna optymizmu i wiary w ludzi.

 

Genialny umysł zamknięty w kalekim ciele, miłość, siła sióstr i rodzinne sekrety. W tle Katalonia w okresie dyktatury Franco i historia pewnego portretu Salvadora Dalego.

Wybitny samouk Ferran Sunyer mimo nieuleczalnej choroby i niechęci frankistowskich naukowców zdobywa międzynarodową sławę jako „matematyk na wózku”. Pozostałby w cieniu, gdyby nie jego dwie kuzynki, które nieustannie mu towarzyszą. Wejrzenie w zakamarki relacji pęczniejących w tym niezwykłym trójkącie fascynuje, a poziom emocji podnosi nieobecny, choć wyraźnie wyczuwalny w pobliżu ojciec.

Podoba mi się podskórny wniosek, który warto powtarzać w nieskończoność – że za sukcesem mężczyzn często stoją nieprzeciętne kobiety. Czyta się świetnie!

Agnieszka Litorowicz-Siegert, „Twój STYL”

 

Książka nagrodzona najważniejszym katalońskim wyróżnieniem literackim Premi Sant Jordi.

 

 

Kiedy zabierasz głos, aby w niezapomniany sposób wyrazić podziękowania za przyznanie ci nagrody, sam odbierasz całej sytuacji nieco powagi. Oto wyjątkowy przykład ferriańskiego dowcipu.

– Proszę wybaczyć, że nie wstanę…

Cisza stopniowo zaczyna pękać. Słychać słabiutki śmieszek podobny do martwej fali, na której unoszą się jedynie pokasływania.

– Ale w domu zawsze byliśmy przeciw powstaniu.

Teraz śmiech jest powszechny, a towarzyszą mu spontaniczne oklaski, coraz gorętsze i coraz bardziej huczne, które wyrwały się z kajdan autocenzury… Nieoczekiwana owacja wypełnia salę radością, a entuzjastyczny aplauz dudni przez dwie, trzy, pięć sekund.

 

 

– Ferri, masz, przyniosłem ci traktat o geometrii – odzywa się Ferran. Uśmiechacie się obydwaj.

– Pamiętam, jak wtedy, gdy byliśmy jeszcze mali, wygłosiłeś nam jak gdyby nigdy nic twierdzenie Pitagorasa.

Braterski śmiech.

– Trzy razy trzy plus cztery razy cztery równa się pięć razy pięć.

– Otóż to! Tamtego dnia, Ferri, poczułem się przez ciebie jak przyprostokątna.

– Wiesz, znacznie gorzej czuć się jak przeciwprostokątna, bo zawsze jest sama.

 

Ferran Sunyer Balaguer (1912–1967) – Katalończyk, matematyk samouk dotknięty paraliżem czterokończynowym. W ciągu zaledwie pięciu lat zdał egzamin maturalny, magisterski i doktorski. Wykładał na Uniwersytecie Barcelońskim. Od 1963 roku współpracował z US Navy w ramach programu badawczego sygnowanego przez Office of Naval Research. Do końca życia pozostawał pod opieką swoich kuzynek.


 

Bestsellery w tej kategorii

Mapa strony Polityka prywatności Chcesz wyrazić swoją opinię? Napisz do nas | Masz problem?  Skontaktuj się                                                              |