"Kolej na Polskę" - przewodnik wydawnictwa Pascal i Fundacji Grupy PKPFundacja Grupy PKP wspólnie z wydawnictwem Pascal przygotowała wyjątkową niespodziankę dla wszystkich, którzy chcieliby poznać Polskę, podróżując koleją. Już dzisiaj w księgarniach dostępny jest przewodnik „Kolej na Polskę”.

 „Kolei na Polskę” to publikacja, która pozwoli odkryć najpiękniejsze zabytki kolejnictwa i atrakcje turystyczne w ich pobliżu. To 17 doskonałych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także niepowtarzalna wyprawa wśród nadmorskich miejscowości i tętniących życiem miast, górskich kolejowych szlaków i dawnych lokomotyw.

 - Pomysł na wydanie przewodnika turystycznego, który opowiadałby również historię kolei w Polsce zrodził się rok temu. Na początku braliśmy pod uwagę działające linie wąskotorowe, ale szybko okazało się, że w wielu miejscach w Polsce znajdują się warte opisania zabytki kolejnictwa, które mogą przyciągnąć turystów – mówi Paweł Wojciechowski, prezes Fundacji Grupy PKP. – Postanowiliśmy więc, że w przewodniku powinny znaleźć się opisy tras kolejowych i znajdujących się tam zabytkowych obiektów, którym dzięki zaangażowaniu PKP S.A. przywrócona została dawna świetność - dodaje.

 Mieszkańcy Europy zaczynają interesować się dziedzictwem przemysłowym naszego kontynentu. Chociaż w Polsce jest to wciąż nowy kierunek, zwolennicy tej formy spędzania wolnego czasu organizują wyjazdy do obiektów przemysłowych, takich jak kopalnie, browary, wodociągi, ale także dworce kolejowe, mosty, wieże ciśnień, skanseny i parowozownie, muzea transportu.

 –Pomysł na przewodnik od razu przypadł nam do gustu. Pięknie odrestaurowane dworce, malownicze szlaki kolejowe czy dawne parowozy to atrakcje turystyczne, którymi warto się chwalić. Wpisują się w bardzo ciekawy i modny trend odkrywania industrialnych zabytków. Coraz chętniej odwiedzamy fantastycznie odremontowane budynki przemysłowe i doceniamy osiągnięcia techniki. Dowodzi tego ogromne zainteresowanie, jakim cieszą się miejsca takie jak łódzka Manufaktura, festiwal Industriada na Śląsku czy wycieczki kolejkami wąskotorowymi – mówi Agnieszka Hetnał, redaktor naczelna Wydawnictwa Pascal.

 Przewodnik przedstawia kolej nie tylko jako element gospodarki i transportu, ale także jako symbol historii rozwoju regionalnego. Prezentuje wyjątkową architekturę dworców i zachęca do oglądania piękna polskiego krajobrazu zza okna pociągu.

 -„Kolej na Polskę” to pomysł na spacer po zabytkowych dworcach i najciekawszych liniach kolejowych w Polsce – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Od kilku lat dokładamy starań, aby najpiękniejsze obiekty odzyskały swój dawny blask i zachęcały podróżnych, mieszkańców i turystów do odwiedzin. Przewodnik Fundacji Grupy PKP i Pascala pomoże odkryć czytelnikom najciekawsze z nich – dodaje.

Przewodnik „Kolej na Polskę” prowadzi nas od Pomorza przez Żuławy, Kaszuby i Mazury. Prezentuje skanseny, kolejki wąskotorowe i linie, które szczególnie ważną rolę pełniły w okresie II wojny światowej. Przedstawia centrum Polski z licznymi zabytkami kolejowymi oraz opisami dworców i przystanków Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Na ścianie zachodniej pokazuje linię Sulechów – Wolsztyn – Luboń i atrakcje wolsztyńskiej parowozowni, a na południu barwnie opisuje m.in. Kolej Śląsko-Czeską, Śląską Kolej Górską, Magistralę Podsudecką i linię Chabówka – Nowy Sącz. Tutaj zatrzymujemy się, by poznać historię skansenu w Chabówce i dworców w województwie małopolskim, którym przywrócono historyczny wygląd. Dalej przenosimy się na południowy wschód, na szlak Wąskotorowej Kolei Przeworsk – Dynów, a podróż kończymy w Bieszczadach, gdzie znajdziemy wiele atrakcji wykorzystujących infrastrukturę kolejową.

Publikacja została uzupełniona mapami, na których oznaczono ciekawe obiekty i linie kolejowe oraz lokalne zabytki i atrakcje turystyczne. Jak w każdym przewodniku wydawnictwa Pascal, i tutaj nie zabrakło praktycznych informacji o bazie hotelowej i gastronomicznej.

***

W środę , 8 lipca, odbyła się konferencja prasowa dotycząca przewodnika "Kolej na Polskę". Obecny był na niej również prezes wydawnictwa Pascal - Pan Andrzej Rosner.

Mapa strony Polityka prywatności Chcesz wyrazić swoją opinię? Napisz do nas | Masz problem?  Skontaktuj się                                                              |